Jak wybrać dobry kalkulator wynagrodzeń

Ustawodawca wprowadza coraz więcej zmian w zakresie podatków, przewiduje również nowelizacje w innych zakresach, w tym wysokości kosztów uzyskania przychodów, czy obowiązkowych składek ZUS. To zmienia nie tylko sytuacje podatników jako takich, ale również ich przedsiębiorstw, jak też i pracowników i łączących ich stosunków prawnofinansowych. W większości przypadków stosowanie zmian i przepisów nie jest dobrowolne, ale stanowi obligatoryjny obowiązek prawny, obwarowany ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami prawnymi. Dlatego tak ważne jest, aby pracodawca znał swoje obowiązki, a także prawidłowo wyliczał wysokość należnego podatnikowi wynagrodzenia oraz koniecznych odprowadzanych podatków i składek. Jednym z podstawowych narzędzi wspierających podatnika pracodawcę może być kalkulator wynagrodzeń. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej, bezpiecznej i dobrej aplikacji. Na co zwrócić uwagę?
Podatki i składki – czyli ABC prawne i aktualna baza przepisów
Wynagrodzenie netto z zasady stanowi wysokość wynagrodzenia, które pracownik otrzyma tzw. „do ręki”. Wynagrodzenie brutto natomiast jest wynagrodzeniem razem z jego obciążeniami, w szczególności zobowiązaniami podatkowymi (w szczególności podatku dochodowego od osób fizycznych) oraz składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wysokość tych zobowiązań wynika bezpośrednio z odpowiednich aktów prawnych, które ulegają odpowiednim aktualizacjom i nowelizacjom. W pierwszej kolejności należy więc pamiętać o wyborze kalkulatora wynagrodzeń pracującego na obecnym, aktualnym stanie prawnym. Może bowiem okazać się, że nawet najlepiej działające narzędzie, bazujące na nieprawidłowych przepisach, wskaże błędy w wyliczeniach.
Poziom indywidualizacji ustawień i dopasowanie do potrzeb
Może wydawać się, że czym prostsze rozwiązanie czy aplikacja, tym wygodniej dla pracodawcy czy podatnika. Ta reguła niestety nie sprawdza się przy kalkulatorach wynagrodzeń. Poprawność działania tych narzędzi w dużej mierze zależy bowiem od poprawnego zaznaczenia różnych opcji przez użytkownika. Oznaczenie roku podatkowego, rodzaju umowy, rodzaju kosztów, ewentualnych kosztów autorskich, możliwości rozliczenia wspólnego z małżonkiem, nie ukończenia 26 lat, pozostawania uczniem lub studentem, czy np. możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Dopiero odpowiednio rozbudowane oprogramowanie, umożliwiające wybór odpowiednich opcji, pozwoli na prawidłowe wyliczenie w kalkulatorze wynagrodzeń.
Materiał eksperta