Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne

Wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne można podzielić na dwie kategorie: ubezpieczenia obowiązkowe, jakim jest ubezpieczenie OC, oraz ubezpieczenia dobrowolne, czyli ubezpieczenie AC oraz NNW. OC i AC są ubezpieczeniami związanymi z samym pojazdem, natomiast ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem, które chroni kierującego ubezpieczonym pojazdem oraz jego pasażerów przed skutkami wypadków i innych zdarzeń z udziałem ubezpieczonego pojazdu.

Ubezpieczenia OC i AC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, jakim powinien być objęty każdy pojazd poruszający się po polskich ulicach. Ubezpieczenie przenosi na ubezpieczyciela wszelkie koszty, związane z uszkodzeniem innych pojazdów w czasie wypadku, jaki spowoduje kierujący ubezpieczonym pojazdem. Ochrona ubezpieczeniowa działa także wtedy, gdy inni uczestnicy kolizji czy wypadku doznali uszczerbku na zdrowiu. Wówczas koszt rehabilitacji czy wypłaty świadczenia w przypadku śmierci ofiary wypadku ponosi ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak właściciel pojazdu może zostać ukarany mandatem oraz karą finansową. Natomiast ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które można wykupić z myślą o ochronie pojazdu. AC działa wtedy, gdy wypadek czy stłuczka były spowodowane przez sprawców, których nie udało się odnaleźć. AC również bywa pomocne, gdy to kierujący ubezpieczonym pojazdem spowodował wypadek, a jego pojazd wymaga naprawy. Jednak spowodowanie wypadku w danym roku przekłada się na wysokość składki za ubezpieczenie OC i AC. Sami ubezpieczyciele premiują kierowców za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie NNW

Zarówno OC, jak i AC chronią głównie pojazdy, będące uczestnikami kolizji czy wypadku. Ochrona ubezpieczeniowa może być poszerzona o wypłatę świadczeń finansowych oraz sfinansowanie leczenia kierowcy oraz pasażerów w przypadku, gdy w czasie zdarzenia znajdowali się oni w pojeździe i doznali obrażeń. Ubezpieczenie NNW jest również ubezpieczeniem dobrowolnym, jednak jest sprzedawane razem z ubezpieczeniem OC.

Kiedy ochrona nie działa?

Ubezpieczyciel nie przejmuje na siebie skutków wypadków, spowodowanych przez kierującego, który był pod wpływem działania alkoholu, środków odurzających lub innych substancji psychoaktywnych. Jeśli wypadek spowoduje kierowca jadący pojazdem bez ważnych badań technicznych, ubezpieczyciel często również nie przejmuje na siebie odpowiedzialności finansowej za taki wypadek.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *